حوزه فن آوری صنایع و معادن، بشدت با چالش­های محیط زیست، انرژی، منابع آب و… مواجه است و روش­های سنتی نمی­تواند پاسخگو­ نیازهای جاری و آتی کشور در این زمینه­‌ها باشد. چالش­های مورد بحث آن­چنان بغرنج و پراهمیت هستند که تأخیر در چاره اندیشی برای مواجهه با آن­ها خسارت­های جبران ناپذیر زیست محیطی و یا بحران­های انرژی و آب را به بار خواهد آورد.

یکی از محورهای اصلی واحد تحقیق و توسعه شرکت MMTE مبحث کاهش مصارف آب و انرژی می­باشد. به دلیل یارانه­‌ای بودن مصارف این انرژی­ها تا­کنون توجه ویژه­ای به این مبحث نشده است و در کمال تعجب این مورد را تنها مزیت تولید فولاد در کشور نیز قلمداد می­نمایند، این در حالی است که با توجه به قرار گرفتن کشور در ناحیه کم باران و پایین رفتن سطح آبهای زیرزمینی هر ساله خصوصاً در فصل گرما فشار بسیار زیادی بر صنایع زنجیره فولاد جهت قطع و یا کاهش تولید وارد می­شود، که به علت کمبود آب و برق می باشد. از نظر سیاست گذار مصرف کنندگان خانگی همیشه در اولویت بوده و صنعت در رده‌­های بعدی قرار می­گیرد.

دو طرح مختلف جهت کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب مورد مطالعه قرار گرفته است که اولی هیبریدی کردن کولینگ تاور و قرار گرفتن یک واحد ایرکولر به موازات کولینگ تاورهای­تر می­باشد. این موضوع در کارخانه‌­های آهن اسفنجی دارای به دلیل شرایط خاص آب فرآیندی، چالش­های فنی بسیاری دارد که خوشبختانه در واحد تحقیق و توسعه شرکت MMTE بر روی آن تمرکز شده و راهکارهای برون رفت از آن شناسایی شده است. طرح دوم نیز قرار دادن یک سیستم خنک کننده به عنوان مبدل حرارتی به موازات اسکرابر تاپ گس در فرآیند تولید آهن اسفنجی به روش میدرکس می باشد.

شرکت MMTE این آمادگی را دارد که به بهره برداران محترم در این زمینه خدمات ارائه نماید. در زمینه کاهش مصارف برق و گاز نیز می توان با استفاده از روش هوشمند سازی و کاهش نرخ توقفات و افزایش تولید، متوسط میزان مصرفی برق و گاز را کاهش داد.

سرمایه گذاری بر روی انرژی­های نو، حداکثر استفاده از انرژی گاز داغ خروجی از دودکش و مالیات بر روی فولاد تولید شده از طریق انتشار کربن مواردی است که جامعه جهانی را به تحقیق بیشتر بر موضوع انرژی متمرکز نموده است که در این خصوص شرکت MMTE تجربه همکاری با شرکت های پژوهشی دیگر از جمله پژوهشگاه نیرو را داشته و در این مسیر به نتایج بعضا مفیدی نیز دست پیدا کرده است.

به نقل از روابط عمومی شرکت MMTE